Bębny hamulcowe

Add comments

Skuteczność działania układu hamulcowego określa się długością drogi hamowania przy prędkości 30 km/h na drodze poziomej o nawierzchni twardej, równej, suchej i czystej. Długość drogi hamowania samochodu osobowego przy użyciu tylko hamulca zasadniczego (nożnego) nie może być większa niż 7,5 m, a przy użyciu tylko hamulca pomocniczego (ręcznego) — max 15 m. Oprócz tego hamulec pomocniczy powinien zapewniać postój pojazdu całkowicie obciążonego na pochyłości co najmniej 16%. [przypisy: motoallegro, toyota używane z gwarancją, renault salon warszawa ] Następnie należy sprawdzić, czy wszystkie koła są hamowane równomiernie. Po rozpędzeniu samochodu do ok. 20 km/h naciska się dość silnie pedał hamulca. Jeżeli samochód zarzuca lub ściąga w bok, hamulce nie są wyregulowane prawidłowo. Pisk i zgrzytanie podczas hamowania wskazują na zużycie nakładek ciernych lub wystawanie nitów (gdy nakładki nie są klejone) w nakładkach szczęk hamulcowych. Jeżeli samochód hamuje nierównomiernie (skokami), świadczy to o owalizacji bębnów hamulcowych.
Na kursach kierowców-amatorów strona techniczna, zgodnie z obecnym programem, jest traktowana dość pobieżnie. Zgodnie z takimi założeniami byłoby ideałem, gdyby kierowca-amator nauczony dokładnie przepisów ruchu drogowego i podstawowych zasad prowadzenia samochodu zajmował się tylko doskonaleniem sposobu poprawnego prowadzenia swego pojazdu, natomiast obsługą — odpowiednie stacje obsługi. Niestety chwilowo stacji obsługi samochodów jest zbyt mało, co powoduje (zwłaszcza w  sezonie letnim) długie oczekiwanie na wjazd, a następnie na wykonanie czynności obsługowych. Często zdarza się, że użytkownik samochodu traci wiele godzin na oczekiwanie wykonania czynności, która trwa kilkanaście minut. Niemniej jednak każdemu właścicielowi samochodu zależy na tym, aby jego pojazd był zawsze gotowy do jazdy, jak najbardziej sprawny oraz możliwie tani w eksploatacji. Stąd wniosek, że większość prostych czynności  obsługowych, regulacyjnych i drobnych napraw trzeba nauczyć się wykonywać samemu. Może się to zresztą przydać również w drodze, kiedy trudno jest wezwać pogotowie techniczne, a stacja obsługi jest już nieczynna lub dość odległa.

Dlatego właśnie tak dużo miejsca poświęcono ocenie stanu technicznego samochodu przez użytkownika. Umożliwi to bowiem w wielu przypadkach dzięki nieraz prostym czynnościom obsługowym uniknięcie poważniejszej awarii. Przykładem tego może być prosta regulacja sprzęgła. Jeżeli nie zostanie ona wykonana w odpowiednim czasie, to może spowodować zużycie lub uszkodzenie tarczy sprzęgła, a także skrzynki biegów. Jest więc sprawą wręcz konieczną nauczenie się rozpoznawania objawów niedomagań w swym samochodzie, a następnie po ustaleniu ich przyczyn — przeprowadzanie odpowiednich zabiegów obsługowych (niekiedy naprawczych) we własnym zakresie lub zlecanie ich w odpowiednich stacjach obsługi.

Uncategorized September 2nd 2019
Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.

Powiązane tematy z artykułem: motoallegro renault salon warszawa toyota używane z gwarancją