Kradzież samochodu. Co zrobić?

Kradzież samochodu to sytuacja, która może spotkać każdego z nas. Nie mamy oczywiście na nią wpływu, od naszego postępowania po kradzieży zależy jednak bardzo wiele. Działając odpowiednio możemy przyczynić się do tego, że auto się odnajdzie. Jeśli tak się nie stanie, właściwym postępowaniem zwiększamy swoje szanse na otrzymanie odszkodowania za skradziony samochód. Co robić po kradzieży auta?

Konieczne jest niezwłoczne działanie

Jeśli zauważyliśmy, że skradli nam auto nie warto zastanawiać się nad zagadnieniem kradzież samochodu co zrobić, tylko zacząć od razu działać. Pierwszym krokiem musi być poinformowanie Policji o tym, że doszło do kradzieży. Można to zrobić w dowolny sposób. Osobiście, telefoniczne lub nawet zatrzymując przejeżdżający przypadkowo patrol. Informując o kradzieży, trzeba podać dane pojazdu, numer rejestracyjny, a także – jeśli są – cechy charakterystyczne. Wizyta na komendzie Policji będzie jednak koniecznością. Zostaną spisane nasze zeznania, policja -nt na pewno będzie też chciał zobaczyć dokumenty auta. Warto zabrać też ze sobą wszystko to, co może pomóc w znalezieniu pojazdu. Jeśli – na przykład – auto skradziono sprzed domu, a mamy monitoring, warto zabrać ze sobą nagrania. Kradzież samochodu co zrobić jeszcze? Na tym etapie pozostaje zgłoszenie faktu kradzieży do ubezpieczyciela.

Zgłoszenie do ubezpieczyciela

Kolejnym krokiem po kradzieży pojazdu jest zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi samochodu i przekazanie koniecznych dokumentów oraz kluczyków. Należy przekazać dwa komplety i uczynić to niezwłocznie. Wielu ubezpieczycieli jasno określa w jakim czasie trzeba to zrobić. Spóźnienie się może skutkować brakiem odszkodowania za skradziony pojazd. Decyzja o wypłacie odszkodowania będzie odmowna. Jeśli zgłosimy wszystko w terminie, ubezpieczyciel z pewnością poczeka na informacje z Policji, dopiero potem zaś podejmie decyzję o wypłacie odszkodowania.

Konieczne jest wyrejestrowanie samochodu

Skradziony pojazd trzeba wyrejestrować. W przeciwnym razie nadal możemy być zmuszeni do płacenia za niego OC. Do wyrejestrowania z powodu kradzieży konieczne będą dokumenty z Policji potwierdzające fakt kradzieży i prowadzone postępowanie. Po wyrejestrowaniu nie można też zapominać o wypowiedzeniu umowy OC pojazdu. Ubezpieczyciel bowiem może wciąż naliczać składki OC za pojazd, którego tak naprawdę już nie mamy.

Jeśli auto od razu się nie odnalazło, szanse na jego znalezienie znacznie maleją. Pozostaje w takiej sytuacji zakup kolejnego auta. Aby zminimalizować ryzyko jego kradzieży, warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe.