Regulacja naciągu paska klinowego

Comments Off on Regulacja naciągu paska klinowego

Pasek klinowy napędu alternatora i pompy cieczy chłodzącej powinien mieć naciąg zapewniający właściwe działanie (nie może się ślizgać). Naciąg paska sprawdza się naciskając go palcem; ugięcie pod naciskiem z siłą ok. 100 N (10 kG) powinno wynosić 10 mm. W celu wyregulowania naciągu paska należy zluzować nakrętki mocujące alternator i odchylić alternator w kierunku od silnika. Następnie całkowicie dokręcić nakrętki. Należy pamiętać, że zbyt duży naciąg może spowodować nadmierne obciążenie łożysk alternatora i pompy cieczy chłodzącej. Sprawdzenie naciągu paska należy przeprowadzać co 15 000 km.

Obsługa gaźnika i pompy paliwa

Regulacja gaźnika wymaga dobrej znajomości przedmiotu i specjalnych urządzeń, dlatego też zaleca się powierzenie tej czynności stacji obsługi. Okresowo co 1 5 000 km należy wyregulować ustawienie prędkości obrotowej biegu jałowego oraz oczyścić dysze i filtr paliwa. [podobne: warsztat samochodowy szczecin, Warsztat samochodowy Wrocław ] Obsługa pompy paliwa sprowadza się do przemycia osadnika siatki filtrującej. W tym celu należy odkręcić śrubę mocującą pokrywę, zdjąć pokrywę i osadnik siatki filtrującej.Wymyć osadnik w czystej benzynie oraz usunąć obce ciała, a następnie przedmuchać sprężonym powietrzem.

Sprawdzenie i wymiana oleju przekładniowego

Poziom oleju w zespole napędowym, który powinien sięgać do dolnej krawędzi otworu wlewowego, należy sprawdzać co 15 000 km. Co 30 000 km należy wymienić olej. Przed napełnieniem nowym olejem należy spuścić olej zużyty przez otwór spustowy. Przeguby homokinetyczne półosi kół wymagają sprawdzenia stanu osłon gumowych co 15 000 km lub każdorazowo przy okazji obsługi spodu samochodu. Zużyte lub uszkodzone osłony gumowe należy wymienić na nowe.

Uncategorized February 23rd 2018

Regulacja luzów zaworów

Comments Off on Regulacja luzów zaworów

Luzy zaworów należy sprawdzać co 15 000 km i w miarę potrzeby wykonać regulację. Regulację luzów zaworów należy przeprowadzić przy zimnym silniku bardzo starannie. Przystępując do kontroli oraz regulacji luzów należy rozpocząć od pierwszego cylindra, tj. od cylindra najbliższego paska zębatego napędu rozrządu i wykonać następujące czynności wstępne:

  • wymontować filtr powietrza,
  • zdjąć pokrywę górnej skrzynki głowicy silnika,
  • wykręcić świece zapłonowe (łatwiejsze obracanie wałkiem korbowym).

Następnie obrócić wał korbowy do chwili, gdy tłok pierwszego cylindra ustawi się w ZZ po zakończeniu suwu sprężania. Oba zawory tego cylindra są wówczas zamknięte. Za pomocą odpowiedniej blaszki szczelinomierza skontrolować rzeczywisty luz danego zaworu. [więcej w: warsztat samochodowy szczecin, Warsztat samochodowy Wrocław ] Należy pamiętać, że usytuowanie zaworów jest następujące: pierwszy zawór najbliższy paska zębatego napędu rozrządu jest zaworem wydechowym, następne dwa są zaworami ssącymi, dalsze dwa to zawory wydechowe, dalej dwa zawory ssące i ostatni znów wydechowy. Jeżeli rzeczywisty luz zaworu różni sie od prawidłowych wartości dla zaworu ssącego lub wydechowego, należy przy użyciu przyrządu specjalnego wymienić płytkę regulacyjną. W tym celu należy wsunąć przyrząd między szyjkę wału rozrządu a krawędź popychacza, po czym obrócić go do przodu samochodu, aż do oparcia się o krawędź skrzynki. Podważyć przez kanałek, wykonany w popychaczu, płytkę regulacyjna i wyjąć ją za pomocą szczypiec. Przesunięcie popychacza do dołu, bez użycia przyrządu specjalnego, można uzyskać przez naciśnięcie np. prętem miedzianym lub mosiężnym (aby nie uszkodzić popychacza) na krawędź popychacza. Po zmierzeniu grubości płytki regulacyjnej i po uwzględnieniu wartości zmienionego luzu zaworu dobrać nowa płytkę regulacyjną o żądanej grubości. Następnie zamontować płytkę do popychacza i sprawdzić, czy płytka obraca się swobodnie w popychaczu. Wyjąć przyrząd, zmierzyć ponownie luz zaworu i sprawdzić, czy popychacz obraca się swobodnie w skrzynce głowicy. Płytki regulacyjne występują jako części zamienne o grubościach 3,25…4,70 mm, ze stopniowaniem grubości co 0,05 mm. Po skontrolowaniu luzów zaworów należy wkręcić świece, zamontować pokrywę górnej skrzynki głowicy silnika i filtr powietrza.

Uncategorized February 23rd 2018