Oświetlenie samochodu

Comments Off on Oświetlenie samochodu

Podczas wymiany żarówki włącznik świateł powinien znajdować się w pozycji wyłączonej. Zamiast zużytej żarówki należy koniecznie zastosować żarówkę o tej samej mocy znamionowej. [hasła pokrewne: kosmetyki samochodowe, przyczepy samochodowe, fotelik samochodowy ]

Wymiany żarówek w reflektorach i w zespolonych lampkach tylnych dokonuje się od wewnątrz, czyli odpowiednio od strony przedziału silnika i bagażnika. Po otwarciu bagażnika można również wymienić żarówki oświetlenia tablicy rejestracyjnej. . Pozostałe żarówki oświetlenia zewnętrznego (kierunkowskazów przednich i bocznych oraz przednich świateł pozycyjnych) wymienia się od zewnątrz po zdjęciu kloszy.

Kontrola ustawienia świateł reflektorów Właściwe ustawienie świateł reflektorów decyduje o bezpieczeństwie jazdy.

Wytwórca poleca wykonywanie. tego zabiegu w stacji obsługi za pomocą odpowiedniego przyrządu. Regulacji dokonuje się za pomocą dwóch wkrętów regulacyjnych umieszczonych: w górnej krawędzi reflektora (regulacja w płaszczyźnie pionowej) oraz na wewnętrznej bocznej krawędzi reflektora.

Układ szybkiego rozruchu i cichego biegu jałowego

W samochodzie od numeru silnika 159378 w celu usprawnienia rozruchu w niskich temperaturach zastosowano elektroniczny układ szybkiego rozruchu i cichego biegu jałowego tzw. układ OSSI (Quick Start and Silent Idle). W układzie tym sterownik elektroniczny steruje temperaturą podgrzewaczy rozruchowych umieszczonych w komorach spalania poszczególnych cylindrów silnika w zależności od czasu i temperatury cieczy chłodzącej, sygnalizuje gotowość silnika do rozruchu przez zgaśnięcie lampki kontrolnej gotowości silnika do rozruchu oraz przyspiesza nagrzanie zimnego silnika. Umożliwia on rozruch zimnego silnika po 3,5 sekundach od chwili włączenia wyłącznika zapłonu w pozycję „ON” nawet w temperaturze otoczenia -20 c.

Uncategorized February 16th 2018

Bezpieczniki

Comments Off on Bezpieczniki

Bezpieczniki topikowe zastosowane w samochodzie, typu wtyczkowego, mają specjalny kształt. Bezpieczniki o maksymalnej wartości prądu 10 A mają barwę czerwoną, 15 A — barwę niebieską. W samochodzie są dwie skrzynki bezpieczników: jedna w przedziale pasażerskim i druga w przedziale silnika. Obie skrzynki zawierają łącznie 14 bezpieczników podłączonych i 3 nie podłączone. Poszczególne obwody są zabezpieczone następującymi bezpiecznikami. [patrz też: kosmetyki samochodowe, przyczepy samochodowe, fotelik samochodowy ] W przypadku przepalenia się bezpiecznika nalezy wykryć przyczynę i usunąć ją. Nowy bezpiecznik powinien mieć tę samą wartość maksymalnego prądu.Oprócz bezpieczników topikowych w samochodzie zastosowano także dwa bezpiecznikowe przewody topikowe, które zabezpieczają:

— główny obwód zasilania,

— obwód podgrzewaczy rozruchowych i lampki kontrolnej ładowania.

Główny obwód zasilania zabezpiecza bezpiecznikowy przewód topikowy o mocy znamionowej 5 W. Oba bezpiecznikowe przewody są połączone z dodatnim zaciskiem akumulatora.

W przypadku, gdy nie działają światła reflektorów lub inne elementy wyposażenia elektrycznego i bezpieczniki nie są przepalone, należy sprawdzić bezpiecznikowe przewody topikowe.

W razie konieczności wymiany zaleca się stosowanie wyłącznie bezpiecznikowych przewodów topikowych firmy ISUZU. Nie wolno zastępować ich normalnymi przewodami elektrycznymi, gdyż grozi to zniszczeniem instalacji lub pożarem samochodu. Przyczyna przeciążenia instalacji powodująca przepalenie tych przewodów zawsze powinna zostać wykryta przed ich wymianą.

Uncategorized February 16th 2018