Oświetlenie samochodu

Comments Off on Oświetlenie samochodu

Podczas wymiany żarówki włącznik świateł powinien znajdować się w pozycji wyłączonej. Zamiast zużytej żarówki należy koniecznie zastosować żarówkę o tej samej mocy znamionowej. [hasła pokrewne: motoallegro, toyota używane z gwarancją, renault salon warszawa ]

Wymiany żarówek w reflektorach i w zespolonych lampkach tylnych dokonuje się od wewnątrz, czyli odpowiednio od strony przedziału silnika i bagażnika. Po otwarciu bagażnika można również wymienić żarówki oświetlenia tablicy rejestracyjnej. . Pozostałe żarówki oświetlenia zewnętrznego (kierunkowskazów przednich i bocznych oraz przednich świateł pozycyjnych) wymienia się od zewnątrz po zdjęciu kloszy.

Kontrola ustawienia świateł reflektorów Właściwe ustawienie świateł reflektorów decyduje o bezpieczeństwie jazdy.

Wytwórca poleca wykonywanie. Click here to read more.. »

Uncategorized September 8th 2019

Bezpieczniki

Comments Off on Bezpieczniki

Bezpieczniki topikowe zastosowane w samochodzie, typu wtyczkowego, mają specjalny kształt. Bezpieczniki o maksymalnej wartości prądu 10 A mają barwę czerwoną, 15 A — barwę niebieską. W samochodzie są dwie skrzynki bezpieczników: jedna w przedziale pasażerskim i druga w przedziale silnika. Obie skrzynki zawierają łącznie 14 bezpieczników podłączonych i 3 nie podłączone. Poszczególne obwody są zabezpieczone następującymi bezpiecznikami. [patrz też: motoallegro, toyota używane z gwarancją, renault salon warszawa ] W przypadku przepalenia się bezpiecznika nalezy wykryć przyczynę i usunąć ją. Click here to read more.. »

Uncategorized September 8th 2019

Alternator

Comments Off on Alternator

W celu zabezpieczenia przed korozją zaciski akumulatora należy okresowo smarować wazeliną techniczną. Co 500 km lub raz w miesiącu zaleca się sprawdzać poziom elektrolitu w każdym ogniwie (celi). W razie potrzeby należy go uzupełnić (wyłącznie wodą destylowaną). W celu sprawdzenia stanu naładowania akumulatora nalezy sprawdzić gęstość elektrolitu w każdym z ogniw za pomocą gęstościomierza (areometru). Sprawdzenie gęstości elektrolitu zaleca się Co 1 0 000 km lub co 6 miesięcy. Click here to read more.. »

Uncategorized September 8th 2019

Regulacja luzów zaworów

Comments Off on Regulacja luzów zaworów

Luzy zaworów należy sprawdzać co 10 000 km i w miarę potrzeby wyregulować. Regulację wykonuje się najczęściej przy zimnym silniku wykonując następujące czynności:

— zdjąć pokrywę zaworów (wraz z uszczelką); w razie konieczności zdemontować filtr powietrza;

— obrócić wał korbowy tak, aby ustawić położenie znaku kontrolnego na kole łańcuchowym wałka rozrządu naprzeciw znaku na obudowie łożysk;

Regulacja naciągu łańcucha napędu rozrządu

Regulację naciągu łańcucha napędu rozrządu należy wykonywać co 10 000 km przebiegu samochodu. Kolejność czynności regulacyjnych jest następująca:

— poluzować nakrętkę napinacza łańcucha; powoduje to poluzowanie popychacza i zadziałanie spręzyny, która dociska płozy napinacza do łańcucha; obrócić wałem korbowym o I .. . 1,5 obrotu; w tym czasie działająca na płozę sprężyna napinacza wyreguluje naciąg łańcucha; dokręcić nakrętkę napinacza; zostaje wówczas zaciśnięty popychacz za pomocą tulei rozprężnej  — dzięki temu podczas pracy silnika na nurnik działa tylko sprężyna odsuwająca nurnik od popychacza i w szczelinę między nimi mm) wpływa olej spełniający rolę amortyzatora uderzeń łańcucha. [więcej w: motoallegro, toyota używane z gwarancją, renault salon warszawa ]

Ustawianie sezonowego wlotu powietrza i wymiana wkładu filtru powietrza

Eksploatując samochód Lada Niva należy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie wlotu powietrza w zależności od temperatury otoczenia. Click here to read more.. »

Uncategorized September 7th 2019

Plan obsług

Comments Off on Plan obsług

Click here to read more.. »

Uncategorized September 7th 2019

Układ zasilania

Comments Off on Układ zasilania

Click here to read more.. »

Uncategorized September 7th 2019

Uwagi eksploatacyjne

Comments Off on Uwagi eksploatacyjne

Silnik samochodu jest bardzo elastyczny, najelastyczniejszy ze wszystkich aktualnie produkowanych seryjnie na świecie silników o zapłonie samoczynnym. Dzięki temu na 5. biegu samochód można prowadzić już od prędkości 60 km/h bez odczuwalnych szarpnięć w układzie napędowym, co sprzyja oszczędności zużycia paliwa przez samochód. Silnik pracuje cicho, we wnętrzu poziom głośności jest niski.

Przy dużych mrozach w okresie zimowym silnik jest wrażliwy na rodzaj zastosowanego paliwa. Przy użyciu oleju napędowego letniego w temperaturze poniżej — 10 O C silnik może nie pracować z pełną prędkością obrotową. Click here to read more.. »

Uncategorized September 7th 2019

Obsługa nadwozia

Comments Off on Obsługa nadwozia

Obsługa nadwozia polega na okresowym smarowaniu zamków i zawiasów, myciu i konserwacji oraz okresowym zabezpieczaniu jego elementów przed korozją. Mycie nadwozia oraz konserwacja i polerowanie powłoki lakierowej przedłużają trwałość powłoki lakierowej. Nadwozie należy chronić przed zalaniem olejem, paliwem lub elektrolitem. W przypadku zalania należy natychmiast usunąć wymienione ciecze z nadwozia. [przypisy: motoallegro, toyota używane z gwarancją, renault salon warszawa ]

Nie należy myć nadwozia na powietrzu w temperaturze poniżej 0O C. Mycie nadwozia powinno odbywać się w miejscu ocienionym, najlepiej bezpośrednio po powrocie z wyjazdu, kiedy zanieczyszczenia jeszcze nie zaschły. Click here to read more.. »

Uncategorized September 7th 2019

Obsługa mechanizmów i zespołów

Comments Off on Obsługa mechanizmów i zespołów

Trwałość samochodu zależy w głównej mierze od prawidłowej jego obsługi i eksploatacji. Prawidłowa obsługa polega nie tylko na terminowym i zgodnym ze wskazówkami wytwórni wykonywaniu wszystkich czynności smarowniczych, regulacyjnych i kontrolnych, ale również na stosowaniu właściwych olejów, płynów eksploatacyjnych i odpowiedniego paliwa. Trzeba pamiętać, że stosowanie innych niż zalecane przez wytwórnię samochodu olejów, paliw i płynów eksploatacyjnych jest zabronione, gdyż powoduje uszkodzenie lub przedwczesne zużycie odpowiednich zespołów lub mechanizmów.[podobne: motoallegro, toyota używane z gwarancją, renault salon warszawa ]

Obsługa układu korbowego polega na systematycznej kontroli poziomu Układ oleju, a także okresowym sprawdzaniu ciśnienia sprężania w cylindrach. korbowy

Pomiar ciśnienia sprężania powinien odbywać się po nagrzaniu silnika do normalnej temperatury pracy. Z silnika należy wykręcić wszystkie świece, a w otwór świecy sprawdzanego cylindra wstawić końcówkę ciśnieniomierza. Click here to read more.. »

Uncategorized September 2nd 2019

Naprawa samochodu

Comments Off on Naprawa samochodu

Oprócz fabrycznego kompletu narzędzi trzeba mieć dodatkowo co najmniej: klucz rozsuwalny, klucz do luzowania prądnicy lub alternatora w celu wymiany paska klinowego, szczypce płaskie, młotek 0,5 kg, pilniczek do czyszczenia styków przerywacza, szczelinomierze do styków przerywacza i do świec zapłonowych, lampkę do sprawdzania obwodu niskiego napięcia, lampę przenośną, przewód do odpowietrzania hamulców, łyżki do zdejmowania i zakładania opon, ręczna lub nożną pompkę do ogumienia, ciśnieniomierz do ogumienia, prostownik do ładowania akumulatora oraz linkę do holowania. [więcej w: motoallegro, toyota używane z gwarancją, renault salon warszawa ]

W przypadku przewidywania szerszego zakresu obsługi i napraw należy zaopatrzyć się w następujące narzędzia i przyrządy: komplet kluczy nasadowych, komplet kluczy oczkowych, klucz dynamometryczny, piłka ręczna do metalu, wkrętak do wykręcania urwanych śrub, lutownica, wiertarka stołowa elektryczna lub ręczna, szlifierka stołowa elektryczna lub ręczna, wiertła, narzynki, gwintowniki, suwmiarka, mikrometr, głębokościomierz mikrometryczny, imadło ślusarskie oraz podstawki do ustawiania samochodu po zdjęciu kół. Często potrzebne są również narzędzia specjalne, przewidziane do konkretnego modelu samochodu.

W garażu konieczne są też na bieżące potrzeby różne materiały eksploatacyjne: oleje — silnikowy i przekładniowy, płyn do chłodnicy, płyn hamulcowy, woda destylowana do akumulatora, płyn do spryskiwacza szyb, wazelina techniczna, gliceryna, smar stały, płyn do mycia szyb, płyn do mycia silnika, płyn do czyszczenia obić ze sztucznej skóry (np. Skay Lux), preparat do zabezpieczania części chromowanych (np. Chronizol) oraz zmywacz do tego preparatu, pasta lub emulsja zawierająca wosk (do konserwacji nadwozia), odrdzewiacz (np. Fosol), benzyna ekstrakcyjna, emalia nitro zaprawkowa, preparat do zabezpieczania spodu nadwozia (np. Click here to read more.. »

Uncategorized September 2nd 2019