Zawieszenie

Add comments

Wykrycie uszkodzonego drążka skrętnego lub pękniętej sprężyny śrubowej jest dość łatwe, gdyż wówczas nadwozie jest pochylone w stronę uszkodzonego elementu. Natomiast resory piórowe trzeba sprawdzić bardziej dokładnie, czy poszczególne pióra nie są pęknięte, wzajemnie poprzesuwane oraz skontrolować stan tulei metalowo-gumowych i wieszaków. [więcej w: układ smarowania silnika, motoallegro samochody osobowe, podnośniki samochodowe ]

Amortyzatory sprawdza się najpierw przez oględziny zewnętrzne. Ślady wycieku płynu świadczą o konieczności regeneracji lub wymiany amortyzatora. Następnie naciskając kolejno na błotniki należy rozkołysać nadwozie nad każdym kołem. Sprawny amortyzator powinien shłumić rozkołysanie nadwozia po dwóch, a najwyżej trzech wahnięciach.

W układzie kierowniczym należy od spodu samochodu sprawdzić, czy drążki kierownicze nie są zgięte i nie mają wyraźnych śladów uderzenia i czy ich połączenia przegubowe nie mają nadmiernych luzów. Następnie należy poruszać kołem kierownicy w celu sprawdzenia luzu i swobody obracania. Obrót koła kierownicy nie powodujący jeszcze obrotu kół kierowanych może wynosić max 10. Znaczny opór podczas obracania koła kierownicy świadczy o zbyt ciasnym spasowaniu przekładni kierowniczej.

W układzie hamulcowym najpierw należy obejrzeć wewnętrzną stronę kół w celu sprawdzenia, czy nie ma wycieku płynu hamulcowego. Następnie należy kilkakrotnie nacisnąć na pedał hamulca i przytrzymać go pod naciskiem. Powolne obniżanie się pedału hamulca pod wpływem nacisku świadczy o nieszczelności w układzie uruchamiającym i wycieku płynu hamulcowego. Jeżeli po kilku naciśnięciach pedał hamulca sprężynuje i unosi się do góry, świadczy to o zapowietrzeniu układu. Po zaciągnięciu ręcznego hamulca na trzeci lub czwarty ząbek powinno wyczuwać się wyraźny opór.

Uncategorized September 3rd 2019
Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.

Powiązane tematy z artykułem: motoallegro samochody osobowe poziom paliwa w komorze pływakowej układ smarowania silnika